Историска пресвртница: Саудиска Арабија го назначи првиот амбасадор во Палестина
Фото: ЕПА
1695741151

Ал-Судаири и неговата придружна делегација пристигнаа во окупираниот Западен Брег преку преминот Карама од Јордан во вторникот во дводневна официјална посета, која ќе заврши в среда.

Предвидено е тој да се сретне со палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малики, како и со Абас и премиерот Мохамад Штаје.

Во понеделникот палестинското Министерство за надворешни работи ја поздрави посетата на саудискиот амбасадор, сметајќи ја за „историска пресвртница за развојот на братските односи меѓу двете сестрински земји“.

„Ја поздравуваме неговата екселенција, амбасадорот на Кралството Саудиска Арабија во Државата Палестина, кој ќе ги предаде своите официјални акредитивни писма“, изјави генералниот секретар на ПЛО Хусеин ал Шеик, пренесува палестинската новинска агенција ВАФА.

Минатиот август, ал-Судаири, кој е актуелен амбасадор на Саудиска Арабија во Јордан, беше назначен за нерезидентен претставник во Палестина и генерален конзул во Ерусалим.

Копија од неговите акредитивни писма му беше предадена на 12 август на Мајди ал-Калиди, дипломатски советник на палестинскиот претседател, на церемонија во палестинската амбасада во Аман, Јордан, во присуство на Аталах Каири, палестинскиот амбасадор во Јордан.

Неговите акредитивни писма го идентификуваа ал-Судаири како „вонреден и ополномоштен амбасадор на саудискиот крал Салман бин Абдулазиз во државата Палестина и генерален конзул на Кралството во Ерусалим“, според ВАФА.

Во тоа време, Израел ја отфрли идејата за основање саудиски конзулат во Ерусалим, а израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен рече дека ал-Судаири може да се сретне со претставници на ПА во Ерусалим, но нема да има постојано присуство.

Израел тврди дека Ерусалим е негов главен град, статус што го признаа Соединетите Држави за време на тогашниот претседател Доналд Трамп во 2017 година, но не и меѓународната заедница.

Израелските власти забрануваат каква било палестинска дипломатска активност во градот.

Ал-Судаири ќе биде првиот амбасадор на Саудиска Арабија во Палестина.

Назначувањето на саудискиот амбасадор доаѓа во време на извештаи дека кралството на Персискиот Залив размислува за формални дипломатски односи со Израел како одговор на притисокот на САД.

Сепак, според американските, израелските и саудиските официјални лица, таквиот договор сè уште е далеку поради голем број сложени прашања, како што се саудискиот нуклеарен развој и израелските операции на окупираниот Западен Брег.

Ријад во повеќе наврати изјави дека ќе се придржува до ставот на Арапската лига да нема односи со Израел додека не се реши палестинската криза.